IIII. KNIHA: SMISLNOSŤI


X. Kapitola: FANTASMAGORIA

Prozkoumáňím wšex zásadňíx wjed analitickíx jako je Matematika, Fizika, Xemie, Biologie, Psixologie, Filosofie ( zahrnující Politologii a klidňe i Sociologii ), Artologii, Geografii i Astronomii, a to alespoň w rozsahu učiwa pro školi středňí .. jakože i wjedu sintetickou - Magii, jenž bi mňela bít studowána po Psixologii před Filosofií, ..a tuto co nejwzewrubňeji, ačkoli oprawdu doporučitelné jsou pouze kňihi tito: Dogma a Rituál.. otce Léwiho, prwňí dwa ďíli Guatova Xrámu Satanowa, Praktickou Magii od dr. Papuse a Wesmír w Kabbale od Haleviho. Jisťe se najdou další přínosné kňihi, stejňe jako nás ti ostatňí alespoň pobawí. Z hleďiska wíuki se, ale niňí zabíwejme jen ťím oprawdu podstatním, oprawdu hodnotními ďíli odrážející skutečňe wzewrubní zájem a pocťiwou práci. I kdiž nelze brát i u ňix slowo od slowa, přesto jejix boj proťi powjeře je rowen i jejix boji proti předsudku a snaží se zaxowat ti tradičňí wjedomosťi, které jsou skutečňe magické i w našem atomowém wjeku a přiblížit nám mistéria swjeta ideí i pro nás, racionálňí bitosťi.
Tito kňihi spolu s kňihou Tarotu, kterou owšem předstawují magicko-mistické karti, ..a se zmíňeními wjedeckími poznatki, bi nám mňeli stačit, abixom si utwořili swúj wlastňí, prakticki použitelní názor.

Že magie je wjedou sintetickou a slouží k owládnuťí osudu je snad již jasné. Jak se takowáto sintéza projewuje w praksi, si ukažme na jedné z wizí, kterou jsem obdržel po dostudowáňí psixologie. Předstawil se mi trojrozmjerný model, wipadající úplňe jako Tao, ale w 3D. Na následujícím rozwinutém kabbalistickém stromu se mi sefiry ( sféri ) wijewili jako jako dúležité wlastnosťi psixické - jenž následňe demonstrují jak spolu úzce souwisí - spolupracují:

Psixé - TAO 3D - s popiski

W rozwinutém sistému kabbali tedi takto:

Psixé - Tarotowí strom žiwota - s popiski

Wiplíwá mi z toho, že wjedomí je wlastňe plinulí přexod mezi wjemi a předstawami. Ťím jak púsobí fizické okolí a ťím, co si náš mozek z toho utwáří. Dále, že samotná psixika je twořena pamjeťí a naším wjedomím a pomezí mezi ňimi je široké spektrum pocitú. Z ňej lze wiďelit sféru emocí a ti ďelit sistémem malé arkáni na čtiři základňí tipi. Radost, zlost, smutek a lhostejnost.

(1) TETRAGRAMATON je hledáňí či utwářeňí energetického optima mezi práwje ťemito čtiřmi formami energie. Je to práwje střed mezi každou z ňix, od wšex ňeco a hlawňe eliminace jejix ekstrémú, neboť i příliš radosťi - euforie, má negatiwňí následki, o ťex dalšíx se aňi netřeba zmiňowat. A poté co jest tento střed našeho mikrokosmu nalezen a ustanowen, se energie pak sama swou přirozenosťí koncentruje a celé naše já sílí a roste.

Tetragrammaton - základní rozďeleňí.

Podle ňix - emocí - rozlišujeme čtiři základňí tipi rúzníx powah. Jsou to Sangwinik, Xolerik, Melanxolik a Flegmatik. Do jaké míri jsou wrozené a do jaké míri se na ňix poďílí sociopatologické prostřeďí je otázkou ješťe dnes.

(2) HEXAGRAM. Platí ale, že wjetšina liďí wihledáwá radost a teprwe špatním řízeňím osudu - neboli nátlakem společnosťi - jejíž neznámé púsobitele múžeme simbolizowat podobou šesťi písmenného diagramu. Tito púsobitele - proťiwné Satanas, ..i nám nakloňené Génie, lze přewelice ťežko určit konkrétňe a zmňeňit je wjetšinou nemožné. Je nutno se dostat z jejix dosahu do jiné zóni.

Unicursal Hexagram +
Mezi Motorikou a Motiwi je znázorňitelná ostrá hraňice, kterou musí energie zdolat - přes emotiwňí sféru až do našeho wjedomí, kde ji buď zformuje mišleňí do podobi wlastňí wúle anebo projde jako refleksiwňí počin, případňe se zwráťí z dúwodu nenaplňeňí do pamjeťi, kde pak púsobí jako jew známí pod pojmem podwjedomí. Uwažujme wšak o případu prwňím, kdi jako wlastňí wúli ji usmjerňujeme dále zpjet do oblasťi Motoriki, čímž uskutečňíme ňekterí z behawiorálňíx wzorcú. Že se zapojují wšexni sféri je zřejmé. A že každí psixologickí fenomén bude mít jinou vizualizaci též. Celou energii psixiki lze wšak wizualizowat takovouto abstrakcí:

Pic. 3 - MAGIA. časoprostor. halucinogenňí wize

Což je nejzobecňeňejší wize energie - elektromagnetizmu - jakou lze zesintetizowat. Zdá se, že z pohledu wšehomíra se jednotliwé ďeje příliš neodďelují - mluwíme tedi o jednotném principu. Tento lze rozlišit na jednotliwé sféri:

Pic. 4 - TAO3D. sofia. s obrázki

Samotní tento elektrickí proud indukující magnetizmus (odpudiwost či přitažliwost naší osobnosťi ) a wizařující elektromagnetické wlni ( jenž se dají wňímat intuitiwňe a ňekdi i telepaticki ) je možno xápat jako wúli w člowjeku, owšem promítnutou do energie ťela. Samotná wúle je pouze přáňí si, ..tento proud je činní a citelní.

(3) PENTAGRAM wťipňe znázorňuje práwje toto rozwinuťí naší energie w ťele naší wúlí.. jenž je buď dobrá.. we smislu nenásilí na druhíx, ba milím naším wistupowáňím.. Či je hrubá, hrubé formi jednáňí uznáwající a uskutečňující k prosazeňí swé wúle w reálném swjeťe.. Owšem w obou případex se jedná o plňe si uwjedomňelou aktiwitu. Nejspíše bude dáno naší wrozenou powahou a našimi žiwotňími zkušenostmi jakí pentagram nám bude bližší. Oba obrazce ale simbolizují člowjeka swobodné wúle - swobodného politu ..mješťana, příslušňíka třídi Démos. Soustřeďeňím se na pentagram ( jenž si smíme předstawit simbolem, ale zároweň si musíme uwjedomovat swou energii w oblasťi srdce a plic ) se bráňíme cizímu wliwu. Samotní simbol je k ňičemu. Stejňe tak je od wjeci při tom se snažit rozlišit mezi objema tipi. Prosťe jednej po swém - twrďe či citliwje, ..jen ne jako ňejakí Idiótos, ..ten na to abi se kontroloval ( owládal ) nedbá - je řízen impulziwňe a jedná proto emotiwňe.

Pentagram.. .Up           Pentagram.. .Down

Wraťme se k obrázku č.4, kde jednotliwé přexodi mezi sférami lze xápat jako proud energie, jenž swou aktiwitou se mňeňí w jinou a to plinule, jen mi si předstawujeme určité přexodi. Zejména čleňeňí sféri twarú, energie a principú je přínosné k utwořeňí si celkowé předstawi jak wesmír funguje.
Lze si předstawit časoprostor od Welkého prwotňího třesku až po Welkou černou ďíru - teoretizujme:

Pic. 6 - VESMIR. 5 či více obrázků galaxií. vedle sebe a s šipkami

Tento model přemísťíme do naší kristalowé koule:

Pic. 7. - VESMIR. 4 obrázki. uprostřed je Tao s ciklickými šipkami.

Wšimňeme si zmňen welikosťi i zmňen twaru, kteríx galaksie nabíwá.
Po odmišleňí si jednotliwosťi hmoti ( mnohosťi atomú ), se nám witwoří model časoprostoru..

Pic. 8 - MAGIA. matrix. zelený a průhledný. možná přecházející v barevnou souvislou magii

..kde se wzájemňe wiwažují dwje proťixúdné síli, které hledají rownowáhu, jenž je ale welmi relatiwňím pojmem. Každopádňe ale je možno si jejix interakci předstawit práwje takto, kdi jedna síla přemáhá druhou, abi zase ona přemohla ji a to w kompaktňí, jednolité formje. Zobecňeňím principu dualiti odmišleňím si i pojmu času dostaneme známí model:
Pic. 9 - TAO. točící se princip Jin Jang.

Celí kompleks bixom tedi wiďeli asi takto:

Pic. X - TAO3D. space.complex

Jde o to jen, kterí z principú je púwodňí příčinou, zda materie či idea. Já osobňe se přikláňím, že nejpúwodňejší je energie, jenž nabíwá jen rúzníx twarú ( a wlastnosťí ) přičemž wísledňice sil se prakticki nemňeňí. Ťímto bi šlo wiswjetlit naši propojenost s wšehomírem a tedi i možnost zwjeďet wjeci budoucí, jakož i owliwňeňí budoucna weskrze magii. Předstawíme-li si celek jako jeďinou bitost, twořenou z čásťí, kde jednotliwé slawné událosťi we swjetě ďejú jsou pamatowáni w její misli - swjeťe ideí a její srdce jsou wšexni energie wesmíru, pak wše wizářené ať již ďeje či mišlenki či předstawi se nutňe buď ze swjeta jednoduxíx principú dostáwají weskrze absolutno do swjeta forem anebo událosťi ze swjeta hmoti naopak zanexáwají za sebou stopu w časoprostoru.. owšem ale musí zase jít přes absolutno, tedi předpokládanou jednotu energií.

Mysterianna:

Předstawíme-li si X. sféru - Malchut - jako jeďinou bitost, kde pak jednotliwé swjeti budou předstawowat její wjedomí ( sféra pricipú ), srdce ( sféra energií ) a ťelo ( sfér twarú ). Sféra ďejú bi tedi předstawowal opjet celé její ťelo, tentokráte ale w určitém - neurčitém pohibu, w rúzníx stawech wesmíru a jeho jednotlivostí. Jeďiné co bi se nemňeňilo bi bilo práwje její srdce. Principi i twari se mňeňí.

Pic. Kabbala. čtyrři světy. čtyři kruhy

Pro bližší předstawu si předstawme jak wipadá 4D model naší slunečňí soustawi, tedi úžasňe rixle se pohibující planeti z bodu zrodu do jejího konce a to wčetňe jinak newiďitelníx energií a nawíc se donekonečna opakující.. Pak už zbíwá jen si takto předstawit celí wesmír. Kdisi jsem mňel wizi, že wzdálené galaxie bi mohli bít odraz naší wlastňí ( jeďiné w celém wesmíru ) galaksie, tuto tezi wšak wiwrací náš milí teleskop Hubble, ke škoďe wšex jenž bi doufali, že se jednou dozwí oprawdu o wesmíru ( konkrétňe jeho twaru ) wše.

Pic. Galaxie. rotating. with UV aj. Filtres

Budeme-li pokračowat w dalším ďeleňí dle kabalistického principu, tarotowého stromu žiwota, pak jednotliwé sféry budou:
I. - TEXNOKRATEA, II. - TEXNOS. III.- LA SCIENTIA
VI. - ANARXIA, IV. - ANARXUS, V. - ANARCHAI
IX. - SATANIA, VII. - DIABLO, VIII. - ANGELO

Pic. Misterianna. Tarot. s démoni a tao na různý spůsob.

W zásaďe lze polemizowat o tom, které hodnoti kdo preferuje a jakí má wztah k proťikladním tendencím na sistémi absolutistické a liberálňí, přičemž Technokratea - Umělecká liga - předstawuje kompromis mezi objema (mimoxodem nesmiřitelními tábori). Dále si lze mislet, že anarxistické síli snaží se dosahowat co nejutopičtějšího ideálu. Síli absolutistické zase wihowují swím nejintenziwňejším instinktúm. Boj o moc je z hlediska swobodné wúle prostředkem k dosažeňí swého. Teprwe wirownanost sil, ať fizickíx či filozofické přewahi přináší spokojenost, očekáwaní wísledek.

TAO - HARMONIA

(4) TAO - wše hledá swou rownowáhu, swou spokojenost. Budeme-li hledat ten nejjednoduší zpúsob či pújdeme cestou složitou..

Kterou formu wládi wesmír oprawdu používá ponexám na každém, jen pro předstawu: Já si mislím, a wjeřím, že absolutňí energie stwořila nejprwe Diabola, jako nástroj bez ňejž bi nemohla twořit, a to ze swé wlastňí podstati - neomezené swobodi. Poté, kdiž bil stwořen wesmír, i tento.. Diabolos občas zatouží bít jako Absolutno, jenže nemá již ten rozum. Na rozďíl od Misterianni se neřídí wždi jen principem sprawedlnosťi, níbrž jedná sobecki. Ona sama wšak wládne neomezenou swobodou, kterou přeje každému. Kromňe Diabola - draka twúrce.. Nezasahuje ňijak než-li.. - neboť násilím, stejňe jako hlouposťí pohrdá - ..tím, že wijewuje swá Prawidla, tedi to co je spráwné a spráwňejší. A je na každém jednotliwci, zda-li bude ji milovat a k ňí wzhlížet anebo si bude prosťe ďelat co si zamane. Pak múže a nemusí narazit, tedi zažít i zlé časi. Misterianna ukazuje cestu k co nejwjetšímu možnému prožitku šťesťí - a to co nejwíce možnému počtu bitosťí.. Sama snad potřebuje nás, abi toto šťesťí mohla sďílet. Možná ale jen pozoruje swúj eksperiment. To neňí niňí až tak podstatné, na rozďíl od faktu, že celí wesmír se wiwíjí ..a to pozorowatelňe k stále wjetšímu wjedomí. A že k tomu potřebuje i energii, jenž je nejwíce zdrojem šťastného pocitu je též jasné. Stejňe jako i to, že čím lépe čiňíme - čím inteligentňeji - ťím wíce jí také cí´tíme.

Obecňe lze říci, že we swjeťe ideí se odráží jako nejwišší idea princip nejlepší cesti. Čili i kdibi tento wesmír bil rize materielňí, pak idee (bohowé) jsou wizářené čini prosťe do wesmírného prostoru, a reflektují to jakím zpúsobem se dwje proťikladné energie ( wždi, ..i ti nejekstrémňejší..) ) dokáží wirownat se se sebou nawzájem. Proto má Jin-Jang smisl i w materializmu. Hledat w nadhledu ten nejlepší zpúsob řešeňí jakékoliw konfliktňí situace, hledat tu úplňe nejlepší cestu harmonie - wolňe aplikowatelnou na jakoukoli situaci, ač ňekdi je to oprawdu nemožné se domluwit, pak lze třeba wicíťit, kdi je třeba ustoupit či dokonce umňet zemřít. Wše záleží na tom, kolik máme energie a té zase máme tolik, kolik máme sil. Fizickíx i mistickíx.
Pic. SPIRAL.

(5) PANTHA REI TE FUTUREI! čili wše je w pohibu smjerem do budoucna. Budoucno twoří mlhawí sen o tom, že to co nám práwje xibí, snad bude dosaženo. Minulost neňí podstatná, neboť už neňí a budouctnost je newihnutelná, ať jsou následki našix činú jakékoli. Jeďiné co zbíwá owliwňit je přítomnost a to práwje weskrze nadčasoprostor. Wicíťit na co kdi máme a podle toho se zaříďit. Owšem pracowat na sobje a witwářet dispozice se wiplaťí, si mislím, wždi. Proto stále wíce a wíce na sobje pracowat a rozwíjet sebe sama k obrazu práwje wšeho-míra nebo jeho paňí.

Ťímto zpúsobem probíhá evoluce jak wesmíru, tak w příroďe stejňe i w nás, stejňe i we společnosťi. Často se stáwá, že dojde z rúzníx příčin i k dewoluci. Odpowjeďí je pak re-ewoluce. Co z toho je oprawdu zámjerem wesmíru wí jen.. faktem zústáwá, že wzpourou proťi nebiťí wzňiklo biťí, wzpourou proťi nežiwé příroďe žiwot, wzpourou proťi newjedomosťi wjedomí, wzpourou proťi zwrácenosťi idealizmus a wzpourou proťi bíďe texnologie.
Wjezme raďeji, že jsou to jen nepříliš uwjedomňelé síli ( žiwli ), jenž se rúzními prostředki snaží o to nejlepší, jen potřebují najít tu spráwnou cestu a wísledná bitost má ze swého wíťezstwí radost.
O tom, že atomi dosáhnou wirownanosťi swíx nábojú, snad aňi nepoxibujeme, o wesmíru, jenž se z Xaosu mlhowini wiwíjí do spirálňí Galaksie - tedi určitého sistému - kde jsou celkowé proťikladi energie a prostoru též zharmonizowáni, taktéž múžeme předpokládat. Múžeme si tedi mislet, že sebestředná energie se mňeňí co do stawu podle toho w jakém je wztahu s prostorem. Přewládají-li síli odstřediwé, či naopak přitažliwé, se mňeňí i celkowá podoba. W extrémňí formje jeďiné zkoncentrowané energie a jeďiného nekonečného prostoru se rozpadne nekonečná energie na nekonečno malíx čásťic. Tito pak swou newirownanost wnitřňí energie wiřeší spojeňím se do atomú. Tedi ne již do absolutňí energie, ale do nowé formi, kde již nehrají roli jen dwje síli, níbrž wísledňice sil. Tito pak witwářejí rúzná skupenstwí matérie, podle toho w jakém jsou tito nowé síli pomjeru. Dosťi zde hraje swou úlohu tlak nahromaďeníx čásťic - atomú, . Poté co se rozpadne atom a spojí se jeho jádra, wizáří se určitá část energie do okolí, abi se opjet wirownali proťixúdné tendence. Je to tedi wždi originálňí zpúsob, jak si energie ( ta, či ti, energie ) poraďí.. Každopádňe opakuje-li se wesmír stále dokola, pak lze wiďet ze swjeta principú - co která situace obnáší a je-li weškerá energie skutečňe propojena, pak to lze i wicíťit.
Předstawme si nemňenou energii, která nabíwá rúzníx twarú a přexodi mezi ňimi jsou wizařowáni do prostoru, kde pak ekzistují jako jednotliwé principi, mezi kterími dominuje princip nejobecňejší, princip energetické rownowáhi.
KABBALAH ..aneb.. Cult-o-cult

Po prwňím xaosu přišel Úranos (řecko), na počátku bilo Slowo (židé), w tajemném neznámu bilo wejce a z ňej se zroďil obr, jenž jej rozetnul we dwí a jemné prwki Jin stoupl wzhúru a hrubé prwki Jang klesl dolú (čína). Jisťe bi se i jiňí, které uxwáťili Sumerowé, Egipťané, Wikingowé, Keltowé, Mayowé, Aztékowé, Indowé, Arabowé a jiné kulturi. Zabíwejme se ale prosím jen wjedou a kabbalou a řeckou, ćínskou a majskou mitologií a to proto, že jsou nám nejbližší - jsou nejsrozumitelňejší a nejzajímawjejší. O tom, jak to bilo na počátku dooprawdi se múžeme jen domňíwat , ale oslňeňí září dokonalosťi Tao, Tarotu, wjedou a psixadeliemi zabrusme na tenkí led mistiki a budeme se domňíwat, že řekowé, taoisté a kabalisté mluwí o dost podobném wňiku wesmíru. Kabbalh twrďí, že na počátku bilo ňic a z Ňej se cim-cum, smrśťilo Tao ( keter ). I toto lze uznat pokud bi wesmír bil skutečňe wirtuálňí realita. Dúležité se, zdá se, je to, že z temnoti ( či xaosu) se zroďila energie, jenž ustanowila rownowáhu ( Úranos ). Protože je jen welmi ťežké si předstawit, že prwňe bi bil dux a až pak enerxie a poté teprwe hmota, budeme si přát z tao wzňikl jak duch tak země. Z obojího potom titáňi a ťito stwořili zbitek wjecí we wesmíru a energie, hmota a dux bili wždi, jen začali mŇeňit swé formi k určitému řádu. Také je dobré si uwjedomit. Také je dobré si uwjedomit jak wipadal púwodňí strom žiwota a jak záhadňe z ňej wiwinuli Tarotowí Strom dnešňí podobi. Tento sistém je natolik dúmislí, že, že jej múžeme powažowat za klíč a ač je to určité dogma o jehož wzňiku ( proč a jak ) i platnosťi nebudeme poxibowat jinak nežli owjeřowáňím - dosazowáňím do wzorce. Ňic jiného nám nezbíwá, jestli jej xceme pouŽít. Ale mé zkušenosťi s ňím jsou wíce než dobré, stejňe jako s použiťím pentagramu, tetragramu, tao, a jiními sistémi nazíráňí na swjet a jeho twúrce. Ostatňe oňi netwrďí přímo dogma, níbrž slouží k poznáňí, sistematice a sintéze analitickíx poznatkú. Proto niňí postoupím k sistému 3-D ta, jenž jsem wiwinul pro swé potřebi já osobňe. Tao celek se rozďelí na dwje čásťi, mezi ňimi třeťí. Tito, každá z obou, se rozďelí na další dwje, a mezi ňimi malé 3D tao, mezi objema. Nakonec i tito malá tao 3D se rozďelí na dwje čásťi. Přišel jsem si na ňej weskrze sestaweňí kaert tarotu a dosazeňím do psixologie. Takto poprwé wzňikl tento sistém, kterí zdárŇe použíwám we wšex oborex. Toto lze aplikowat zejméma ale na magii. Pak zjisťíme z čeho je twořena a wztahi mezi jednotliwími fenoméni. ********************************************* Z amfóri se otáčiwím pohibem (amfóra padá smjerem dolú) nahoru winou we spirále dwa draci). Jedna otočka - powiroste, druhá - narústají jim křidélka, třeťí - xrlí proťi sobje plameni. Z plamenů se utwáří Tao. Z ňej zablískne se Tarot.,, z ňej 4 swjeti.. Poté se ustanowí deset sefirot. Toto je základňí wíwoj - smjeŕuje k jednoťe - jeďiná postawa twoří celek. Pojednáwá jak o dwojjeďiné duši ( analíza, sintéza ), tak i o dwojjeďiné energi ( prostor, hmota ). **************************************************** Podle kabali, ústňí tradice připisowané židúm (leč podle našix bádáňí má tato kořeni spíše w delfské wješťírňe, pokud je židowská jedná se leda o jejix underground pro swúj dualizmus a indiwidualizmu.. ačkoli pojednáwá i o jednoťe ňikoli podle skutečné tóri) záhadi nekončí. Je nutno pospojowat tao, s dwojitou spirálou dračíx sil, rozlušťit tajemstwí 10 sefirot a 4 swjetů a 22 archetipů. Je to úkol tak složití, že na ňej - zcela upřímňe - nebudu asi stačit aňi já. A to o sobje wím, že patřím jednak k nejwzďelaňejším a jednak k nejotewřeŇejším mágům a filozofům naší dobi. Z absurdňího nekonečna prí powstalo tao. Toto otočeňím ( wzájemnou interakcí sil ) definowalo wzňik 4 odlišníx swjetú. W ňix prí wqzňiklo 10 sfér a 22 wztahú. Je to ale mnohem složiťejší .
Pokud se toťiž zamislím nad Tarotem na Psilosibinu, napadá mne toťiž, že swjet je příliš xaotické powahi..toťiž že wesmír nebil podle tarotu stwořen, ale jen slouží jednak k jeho lepšímu poxopeňí a jednak k tomu abi nás to prosťe wíce bawilo..bádáňí nad swjetem. Wše ostatňí je tedi jen na fantazii a zkušenostex adeptů magie - osobnostťí, jenž budují sami sebe ( já ) a určují si sami swúj osud. Ostatňe, jak souwisí microkosmos a makrokosmos? Člowjek a wesmír? Wztah duxa, hmoti a energie? Zde, wíce než kde jinde Magia dbá na to, abi člowjek nenásledowal, níbrž abi hledal. To je poselstwí kabbali - tajemstwí, že prawdu zná jen .. onen adept. Ale ne tak, že si wimíšlí nesmisli a slepje jim wjeří, ale ustawičňe bádá a swé objewi newizrazuje, abi se neprozraďila jeho nedokonalost či newizraďil na sebe nezákonnost bádáňí - w naší dobje např. wírobu a užíwáňí Alaximické rúže - metamfetaminu.
Proto začňeme twrzeŇím, že swjet nebil stwořen z keter ( koruna ), ale za prwňí sféru uwažujme..Malxut ( králowstwí ). Malxut wiďím jako jednu jeďinou bitost twořenou 6 titáni, jenž mají i swé stinné proťejški. Dohromadi je jix tedi 12. Mezi ňimi mohou bít 3 rúzné wztahi - principi.
Hmotní princip sporu - hmota je twořena odpuzujícími se náboji čásťic.
Energetickí princip wíwoje - ewoluce je skutečnou podstatou, twořiwá síla wesmíru, udržitelní staw wižiwowáňí, ekzistence. Energie je twořena dwjema na sobje záwislími náboji.
A posledňí.. mítickí princip shodi - mír, je příjemní staw, ale jednak je trwale nemislitelní, jednak múže bít i nudní. Prostor má wirownaní náboj ,ale staw bezťíže, nejenže w ňem řídnou kosťi, ale aňi neumožňuje pohib.
Láska (swoboda) i spor (smrt) jsou ekstrémi, sami o sobje nemohou ekzistowat nawždi. Jeďiné, co múže wíťezit je harmonickí soulad mezi ňimi. StejŇe jako proton potřebuje elektron, tak i swoboda bezpečí či mír bez zábawi nejsou dokonalé stawi.
K tomu abi ekzistowala celá sféra Malxut je tedi nutné podstoupeňí celého procesu wíwoje od bodu jedna do bodu 9. Je nepodstatné odkud to začíná i kterou cestou se to ubírá - nexám, ať si každí uďelá swúj obraz wíwoje wesmíru.

[ZP5!]